Jak zrobić panoramę 360st. do Google i Facebook ?
Panoramy sferyczne, panoramy 360st, techniki VR – to dzisiaj już praktycznie standard. Pionierami w tej technice oczywiście było Google, ale i Facebook już od dawna pozwala na zamieszczanie zdjęć sferycznych, dlaczego? Bo to po prostu ciekawa forma prezentacji wnętrz.
W tym poście chciałbym pokazać, jak zrobić panoramę lepszą, aniżeli te które wykonują urządzenia typu Samsung Gear360 czy inne automaty, bo o telefonach komórkowych nie wspominam, gdyż ich jakość jest akceptowalna jedynie w charakterze zabawy.
Co potrzebujemy do wykonania panoramy?
- Aparat – najlepiej lustrzanka, ale dzisiejsze bezlusterkowce są już tak zaawansowane, że i one spokojnie dają radę.
- Obiektyw – tutaj ile użytkowników tyle opinii i możliwości – ja używam SIgmy 8mm na FX, ale wcześniej bezproblemowo Samyangiem 8mm robiłem praktycznie równie dobre sfery.
- Głowica panoramiczna – o ile powyższe elementy są oczywiste, to tutaj należy zaopatrzyć się w ten sprzęt. My oczywiście polecamy tę naszej produkcji, dostępnej TUTAJ. Przy jej produkcji uwzględnione zostały nasze doświadczenia i pracuje naprawdę dobrze, ale można spokojnie na DIY wykonać dobre panoramy.
- Statyw + głowica – statyw wiadomo – im cięższy i porządniejszy, tym lepiej. Wydaje się, że lekki, turystyczny jest OK, ale głowica z aparatem powoduje, że całość sporo waży, a poza tym bardzo ważna kwestia – stabilność, czego nie da się uzyskać w lekkim sprzęcie. Ja używam Velbon DV7000, jak dla mnie najlepszy statyw w relcaji jakość do cena.
Na statywie oczywiście musi być głowica, w przypadku wykonywania panoram kluczową sprawą jest możlwiość obrotu w poziomie. Najlepsze są głowice kulowe, ze względu na łatwość poziomowania, ale muszą mieć opcję panoramowania, o czym będzie w tym tekście. My korzystamy z głowicy dostępnej TUTAJ – ale jak się człowiek uprze to zrobi praktycznie na każdej. Te rzeczy o których piszę znacznie ułatwiają późniejszą postprodukcję i ogólnie komfort pracy.
Wykonanie panoramy krok po kroku?
- Montujemy głowicę panoramiczną na statywie.
3. Ustawiamy aparat i głowicę:
- po pierwsze – ustawienie podstawy głowicy – najłatwiej włączamy sobie tryb LiveView w aparacie, aparat z ruchomym ramieniem głowicy ustawiamy tak, aby ten widział podstawę głowicy, a następnie za pomocą śrub imbusowych (w przypadku prezentowanej głowicy) ustawiamy tak, aby środek stopki statywu – widać miejsce wkręcenia śruby w głowicę, był dokładnie po środku kadru. Tutaj warto skorzystać z możliwości zoomowania. Po skontrolowaniu dokręcamy śruby imbusowe.
- poziomujemy głowicę – to chyba najbardziej uciążliwy element wykonywania panoram, bo w każdym punkcie należy to robić ! Łapiemy poziom stosując oczko poziomicy na głowicy panoramicznej, ale można korzystać też z libellki które czasami znajdują się również w głowicy statywu. Z doświadczenia wiem, że najłatwiej poziomuje się na głowicy kulowej, jak znajdziemy poziom w jednym punkcie, to obracamy głowicę o 90 stopni i patrzymy co się tam dzieje, bo najczęściej jest inaczej i tak czasami musimy robić to kilkukrotnie :/ Nie musi być to idealne ustawienie, ale im bliżej ideału tym łatwiej przy późniejszym montażu w postprodukcji. Powodzenia w tym elemencie, początki nie są łatwe, ale z czasem wszystko idzie znacznie szybciej.
- punkt nodalny – punkt bez paralaksy NPP
To w zasadzie kluczowy punkt, który tłumaczy dlaczego w ogóle należy stosować głowicę do panoram. Cytując Wikipedię – ” punkt, wokół którego obracając obiektyw unikamy zniekształceń paralaksy, czyli wzajemnego przesunięcia na kolejnych zdjęciach przedmiotów pierwszego i drugiego planu.” W skrócie, robiąc zdjęcia bez głowicy panoramicznej, będziemy mieli problem ze złożeniem właściwie panoramy. Regulacja, poszukiwanie punktu nodalnego wykonujemy w płaszczyźnie jak na zdjęciu:
W praktyce najłatwiej znaleźć sobie dwa pomocnicze punkty, mogą to być na przykład:
- pionowa poprzeczka okna, a za oknem na przykład słup
- statyw oświetleniowy i pionowa uszczlka na oknie – tak zrobiłem to ja
No i robimy dwa zdjęcia, przy LiveView nie potrzeba robić zdjęć wystarczy obserwować ekran. Poniżej przygotowałem dwa screeny:
- Źle ustawiony punkt nodalny i tym sposobem obracając głowicę po jednej stronie statyw pokrywa nam się z uszczelką, ale już po obrocie widzimy wyraźną przerwę.
- Metodą prób i błędów przesuwamy aparat do przodu lub do tyłu jak na zdjęciu powyżej, aby uzyskać stan jak na na kolejnym zdjęciu.
4. Fotografujemy.
W zależności od aparatu i obiektywu tyle należy wykonać zdjęć w obrocie. Na aparacie FX (Nikon D750) z obiektywem Sigma8mm wystarczą fotografie w 4 kierunkach, czyli robimy zdjęcie , obracamy głowicę statywu o 90stopni itd.
Warto wykonywać w każdym z kierunków po 3 zdjęcia z bracketingiem (0EV, -2EV, +2EV), żeby później móc stworzyć zdjęcie HDR, celem wydobycia większej ilości szczegółów.
WSKAZÓWKA – robiąc w HDR po 3 zdjęcia w każdym kierunku, łatwo nam kontrolować siebie, bo wówczas w po wykonaniu kompletu 12 zdjęć w każdym punkcie, zawsze ilość zdjęć na karcie dzieli się przez 12. Przy dużych realizacjach jest to naprawdę pomocne. Na przykład robimy 9 punkt panoramiczny, czyli w sumie musimy mieć 108 zdjęć. I tym sposobem nigdy nie zrobimy błędu 🙂 Na początku się z tego śmiałem, ale po jednej wtopie zawsze tak siebie kontroluje.
W przypadku innych aparatów, na przykład lustrzanek DX, możliwe jest, że należy wykonać więcej fotografi w danym punkcie, czyli na przykład 6 (ewentauleni 18, jeżeli robimy HDR) zdjęć. Wówczas każde zdjęcie robimy obracając głowicę o 60 stopni.
Po wykonaniu zdjęć możemy poddać je lekkie korekcie, ale to musi każdy wypracować indywidualnie. Ja czasami koryguję delikatnie balans bieli, kontrast…
4. Montaż panoramy.
Samo zmontowanie panoramy to tak naprawdę temat na odrębny post, a może i dwa 🙂
Tricków jest naprawdę wiele, jeżeli chodzi o oprogramowanie, to ja korzystam z PTGui, ale na rynku jest wiele, równie dobrych narzędzi, dlatego nie chcę niczego sugerować. Na YT jest cała masa tutoriali, dlatego tam proponuję szukać pomocy, sam tak zaczynałem, ale też chętnie odpowiem, dlatego zapraszam do komentowania i zadawania pytań.
Poniżej prezentuję panoramę powstałą w trakcie wykonywania zdjęć do tego posta. Pliki wrzucone do PTGui bez żadnej korekty punktów itd., co z resztą widać w jednym miejscu 🙂 Ale widzimy jak dobrze działa głowica i oprogramowani.
Jeżeli chodzi o nadir, to można bawić się w wypełnianie tej przestrzeni, wygląda to efektownie, ale nie zawsze jest na to czas, dlatego łatwiej wkleić np. logo, w końcu to fajna powierzchnia reklamowa. Przykład spaceru wykonanego kilka lat temu, gdzie wypełniałem właśnie nadir można znaleźć tutaj – http://www.hotelkiston.pl/WirtualnySpacer/
PODSUMOWUJĄC:
1. Ustawienie statywu i głowicy są kluczowe do łatwej postprodukcji.
2. Kiedyś Google sugerował używanie następujących ustawień do fotografowania:
- ISO800 (ja zmieniam je, na zewnątrz i w jasnych pomieszczeniach idę w dół, ale wyższego raczej nie stosuję, bo i tak używamy statywu, więć nie ma problemu)
- fotografujemy z Bracketingiem (0EV, -2EV, +2EV)
- priorytet przysłony Av – sugerowane f8
- balans bieli – Auto
- ostrość – MANUAL – obiektywy typu 8mm to praktycznie nie ma problemu, bo ostrzą od pół metra w nieskończoność niemal…
3. Sugeruję używanie pilota, żeby nie spowodować żadnego przesunięcia między kolejnymi zdjęciami robionymi z bracketingiem.
4. Jeżeli nie posiadamy pilota, bądź kabelka to proponuję korzystanie z wyzwalacza czasowego, sprawdza się doskonale, zazwyczaj tak fotografuję.
To chyba wszystko, jak macie pytania to proszę pisać w komentarzach, będę starał się pomóc 🙂
Polecam naszą głowicę – http://www.tomice.store/produkt/glowica-panoramiczna/
oraz głowicę statywową – http://www.tomice.store/produkt/glowica-kulowa-metalowa-do-statywow-foto/